cilt bakım ürünleri

İçerik Okuma

Bir ürünün içerik listesi, maddelerin konsantrasyonuna göre hiyerarşik olarak yazılır. Yani en yüksek konsantrasyona sahip içerik ilk sırada yer alır ve en düşük konsantrasyona doğru bir hiyerarşik bir sıralama yapılır.

%1 konsantrasyon içeren kısımda hiyerarşik sıralama şartı yoktur çünkü firmaların “formül gizliliğinin” korunması amaçlamaktadır. Bu, formülün kopyalanmasına daha açık bir şekilde çalınmasına karşı bir önlemdir. Resmi olarak da devlet tarafından tanınır, yani yasaldır. Firmaların %1 konsantrasyon içeren kısmı hiyerarşik yazıp yazmamak kendi kararlarına bağlıdır.

İçerik listesinde ilk sıradaki madde oranı, formülün ortalama olarak %70-%95’lik kısmını oluşturur.

Ürün su bazlıysa formülün ilk sırasında genelde termal su / su / distele su / aloe vera suyu ve bitki suları görürüz.

İlk içerikten sonra gelen 4 içerik ise %3-%5’lik oranı oluşturur.

Formülasyondaki koruyucular ise %1 ve altı orandadır. Ürünlerde genellikle en sık rastanılan koruyucu “phenoxyethanol“dur. Bunu gördüğünüzde içeriğin %1’lik kısımda olduğumuzu anlayabiliriz.

Ayrıca %5, %3, %1 oranlarında aktif içeren bir ürün de gayet etkili olabilir, bu yüzden az konsantrasyonlu aktif içeriğin işe yaramayacağını söylemek doğru değildir.

TÜYO

Mağazada ya da internette ürün seçerken o esnada ilk 5 içeriğin ne olduğunu internetten kısaca okuyun.

Hızlıca göz atıp bilgi almak için benim kişisel tercihim, “Paula’s Choice ingredient-dictionary”. Konuyla ilgili iki web sitesi daha mevcut; cosmeticsinfo.org ve incidecoder.com.

Okuduğunuz için teşekkür ederim.

Sevgiler