Yağ Bazlı Yüz Temizleme Balmı

Merhabalar,

Harika bir cleansing balm ile karşınızdayım. Video sebebi ile iki tane yapmış bulundum kendime ona da ayrıca çok mutlu oldum. Yaptığımız bu yağ bazlı temizleyici tam ürün kıvamında oldu, yağlı ciltlerin de korkmasına gerek yok, ciltte hiç kalmıyor yağ, emülgatörümüz sağolsun.

Ayrıca önemli bir dipnot, yağlar cildinizde kalmayacağı için bakım etkisi beklemeyin sadece görevini yapacaktır, ciltteki yağı ve kiri çözecektir sadece. Hem temizleyici hem de maske gibi de kullanabilirsiniz.

Bu arada ilk giriş kısmında maalesef kamera beni fokuslamamış şimdiden üzgünüm ama önemli olan tarif değil mi? 🙂

Amerikalıların kullandığı çok güzel ölçü kapları var, teaspoon, tablespoon, 1/4 teaspoon, 1 cup gibi… hatta ikeada satılıyor, daha iyi sonuç almak için bu tip ölçü aletlerini de kullanabilirsiniz eğer hassas tartınız yoksa ama benim gibi klasik çay kaşığı ile de yapılabilir. (tea spoon ile bizdeki çay kaşığı çok farklı ölçülerde olmasına rağmen tarif doğru şekilde sonuçlanacaktır) .

Kaolin metala temas etmesinde herhangi bir problem yok hatta bentonit için de geçerli, eğer metal kaşığınız su ile temas etmedi ise metal kullanılabiliniyor. Kaolin her cilt tipi için kullanılabilen hafif bir kildir aşırı kuruma yapmaz, rahatlıkla kullanabilrsiniz.

Bu arada, yağları elinizde olan herhangi kaliteli soğuk sıkım yağ kullanabilirsiniz. Hindistan cevizi yerine susam yağı, jojoba, kuşburnu, nar çekirdeği, kayısı çekirdeği yağı gibi… Kendiniz ayarlayabilirsiniz. Ben tamamen formüle uyarak yaptım 🙂

Karışımda tocopherol yani e vit koruyucumuz ve antioksidanımız oluyor, ürünü 3-4 ayda bitirmek daha sağlıklı olacaktır, içerisinde su olmadığı için bakteri üremesi çok kolay olmaz.

Kullanım miktarı da nohut tanesi kadar tüm yüze yetiyor.

Tarifi öğrendiğim youtuber: https://youtu.be/xTzMIZ3YrmU

Bu tarifte geçen wax maddesini, cosmolab in kurucusu ve sahibi olan hanımefendiye sordum, ikisi de emülgatör, aşağıdaki linkteki emülgatör yerine geçiyor.

Mazlemeler:

  • 10 gr (2 çay kaşığı) emülgatör
  • 6 gr (1.20 çay kaşığı) setil alkol
  • 10 gr (2 çay kaşığına tekabül ediyor) hindistan cevizi yağı
  • 15 gr (3 çay kaşığı) hint yağı
  • 20 gr (4 çay kaşığı) üzüm çekirdeği yağı
  • 6 damla e vitamini
  • 10 damla uçucu yağ (isteğe bağlı) Ben çay ağacı uçucu yağı ve lavanta uçucu yağı kullandım, ikisinden de 5 er damla
  • 6 yemek kaşığı kaolin kili

Nereden Aldım

Bütün yağları ve uçucu yağları www.purneva.com defne nuka markasından alın derim, en en en en kaliteli, organik ve fiyatı uygun olan markadır. Çok fazla ürün denediğim için keşfetmek adına birçok marka kullandım, hepsi de yine güvenilir ve kaliteli markalardır ancak genellikle çoğu zaman buradan alıyorum, özellikle indirimdeyken.