Nemlendirici

La Roche Posay Cicaplast Baume B5

Kulaktan kulağa öğrendiğimiz, eski usül bir karışım olan, madecassol ve bepanthol kremi hazırlamamıza gerek yok artık. Bu karışım yerine günlük cilde uygun bir şekilde formülize edilmiş çok güzel bir kremi anlatmak istiyorum.

Krem Ne İşe Yarıyor?

Kremin ilk 7 içeriğine bakarsak asıl amacı cildi nemlendirmek ve nemin buharlaşmasını (Transepidermal Water Loss) yani nem kaybını önlemek, cilde bariyer oluşturmak olduğunu görürüz.

Cilt Bakım Rutinimde Nasıl Kullanıyorum?

Gündüz rutinimde cildimi temizleyip, nemlendirici (nem çekici\hümektan) bir ürün sürdükten sonra la roche posay cicaplast baume b5 i nohut tanesi kadar sürüyorum. Yüzüme sürdüğüm her kremi, serumu, losyonu elimde kalan son kısmını göz çevreme ve altına da sürüyorum ardından da her zaman yüksek korumalı bir güneş kremi sürüyorum.

İçerik

Su bazlı bir nemlendirici ve onarıcı krem. İkinci ve üçüncü içerik çoğu kişiyi korkutsa da bu içerikler ciltteki nemi koruyan mühür görevi gören en güzel maddelerdendir. Çok fazla ürün denedim ve benim cildim silikon, lanolin gibi cildin nemini koruyan içerikleri çok seviyor ancak her cilt sevecek diye bir şey yoktur. Ürünün üzerinde komedojenik değildir veya hipoalerjeniktir ibaresi yazsa dahi, alerji, iritasyon, kaşıntı, komedon yapma riski her zaman vardır. (içerik kısmını ve dimethicone, hydrogenated polyisobutene ile ilgili görüşleri sonraki görsellerde bulabilirsiniz hatta birçok görüş okumanızı ve araştırmanızı öneririm)

Panthenol (b5 vitamini) ve Madecassoide

Panthenol bilindiği üzere çok iyi bir nemlendirici ve nem tutucudur. Madecassoide ise gotu kola bitkisinden elde edilen etken maddedir ve yaraları iyileştirme, cilt onarıcı etkileri vardır.

Ne Zaman Kullanılabilir?

Sabah akşam kullanılabilir. Gündüzleri, cildi dış etkilenlerden koruması için (egzoz, klima, toz, mikrop, serbest radikaller vs) akşam da cilt bakımının son adımı olarak yani nem kaybını önleme, cildi yumuşlatma ve beslemesi için kullanılabilir. Özellik kuru ciltliler için çok iyi bir tercih olacaktır.

Kimler Kullanabilir?

Her cilt tipi kullanabilir. Kullandıktan sonra kaşıntı, alerji, sivilce, iritasyon yapmadıysa her cilt için uygun bir kremdir.