zero waste in skincare
zero waste in skincare

Cilt Bakımında Az Atık Oluşturma

Cilt bakımında az atık oluşturmaya elimden geldiğince dikkat etmeye çalışıyorum. Mükemmel olamayabilir ama pratik bir şekilde hayatıma uyarlayabildiklerimle az atık oluşturmayı sürdürmeye özen gösteriyorum.

Cilt bakımında az atık oluşturmak için uyguladığım keyifli ve pratik yöntemler hem çevreye hem bütçeme katkı sağlamış oluyor.

Ne Yapıyorum/Yapmıyorum?

Kağıt maske kullanmıyorum

Kağıt maskelerin kendileri ve dış kapları atış oluşturduğu için kağıt maske yerine cildime uygun emolyent ve/veya oklüzif ürünleri maske olarak kullanıyorum.

Kağıt maske ciltte 5-20 dakika kalırken kremler tüm gece boyunca kalıyor. Yani kremler kağıt maskeden daha uzun süreli bir etki sağlıyorlar.

Pamuk kullanmıyorum

Miniso ya da benzeri yerlerde satılan sıkıştırılmış maskeler, su ile ıslatıldığında bez haline geliyorlar. Oldukça yumuşak bir yapıya sahipler ve tekrar yıkanıp kullanılabiliyorlar. Kullandıklarımın hepsini toplu olarak kaynatıyorum ve tamamen kuruttuktan sonra tekrar kullanıyorum.

Bu arada, sıkıştırılmış maskeler de dış ve iç kaplarıyla çok fazla atık oluşturuyorlar ama defalarca pamuk atığı oluşturmaktan daha kabul edilebilir buluyorum.

Kağıt havlu kullanmıyorum

Cildimi yıkadıktan sonra kurulama aşamasında kağıt havlu kullanmamak için 100 tane gözlük temizleme mendili aldım. Gözlük temizleme mendillleri adet ve fiyat olarak oldukça uyguna geliyor ama mikrofiber bez, muslin bez gibi şeyler de olur. Bezlerin boyutları büyük geliyorsa ufak parçalara kesebilir ve çoğaltabilirsiniz.

Yine kullandıklarımın hepsini toplu olarak kaynar suda yıkıyorum ve tamamen kuruttuktan sonra bir kavanozun içinde saklıyorum.

Cam ve spreyli şişeler kullanıyorum

Tonik, bitki suyu gibi ciltte kalabilen tüm ürünleri mümkünse cam ve spreyli şişelere aktarıyorum. Böylece hem hem ürün hem pamuk israfından kaçınmış oluyorum. Hem de mist sıkar gibi sıkmak, cilt bakımını çok daha keyifli hale getiriyor:)

Likit ürünler kullanıyorum

AHA, BHA gibi eksfolyanlarda padli yani pamuk diskli olan ürünler yerine likit olan ürünleri tercih ediyorum.

Diğer önerilerim;

Yağ bazlı temizlik aşamasında misel su kullanıyorsanız, yukarıda bahsettiğim sıkıştırılmış bezleri pamuk olarak kullanabilirsiniz ya da misel su yerine yağ bazlı temizleyici kullanabilirsiniz. Ben elimdeki misel suları şu an bu şekilde kullanıyorum ama elimdeki ürünler bittiğinde yeniden yağ bazlı temizleyiciye geçeceğim.

Aynı anda çok fazla ürün kullanmıyorum ya da kullanım sürelerine göre ürünleri açıp tüketmeye özen gösteriyorum çünkü bazı ürünlerin kullanım süresi 6 ay olabiliyor ve bu ürünleri kullanmaya kıyalım ki daha sonra ürünler elimizde bozulup çöpe gitmesin.

Son olarak, yüzünüzde kullanmayı sevmediğiniz ürünleri vücudunuzda kullanmayı deneyebilirsiniz. Temizleyici, nemlendirici, tonik gibi her şey olabilir. Sevmediğiniz bir ürünü hemen çöpe atmayın, değerlendirin:)

Okuduğunuz için teşekkür ederim,

Sevgiler