Gece & Gündüz Kremi Kullanmak Şart Mı?

Son güncelleme:

Özelllikle de ‘drugstore’ diye tabir edilen markalarda gece ve gündüz kremleri ayrımını sıklıkla görüyoruz.

Peki bu ayrım gerekli mi?

Tüketicinin ürünü kolayca seçebilmesi açısından pratik olduğu bir gerçek.
İçerik okumayı bilen, formülü az çok anlayabilen, bilinçli bir tüketici için gerekli değil belki ama içerik okumaya hakim değilseniz ürün seçiminde yardımcı olacaktır.

Aslında neredeyse tüm içerikler uv ışınlarına, güneş kremine dikkat edildiği sürece gündüz de sürülebiliyor ancak güneş kremi %100 koruma sağlamadığı ve optimum seviyede dikkat edilemediği için retinoidleri, AHA-BHA vb. içerikleri akşamları kullanmayı tercih ediyoruz.

Bir başka nedeni de cildin akşam kendini yeniliyor olmasından dolayı bu tip içeriklerden maksimum etkiyi almış oluyoruz. Hatta bu içerikler ciltte aktif şekilde çalıştıkları için ertesi gün veya hafta boyu sürmeseniz bile çalışmaya devam edebiliyorlar. O nedenle gece gündüz ayrımından ziyade hangi aktifleri beraber ve ayrı kullanacağınıza karar vermeniz daha verimli olacaktır.

Ben Nasıl Kullanıyorum?

Antioksidan etki sağlayan, nem veren, nemlendiren, yatıştıran ürünlerimi gündüz; cildimi yapılandıran, eksfoliye eden, nem veren, nemi kilitleyen ürünlerimi de akşam kullanmayı tercih ediyorum.

Popüler İçeriklere Birkaç Örnek:

  • Sabah: Hyalüronik asit, niacinamid, c vitamini, seramid, azelaik asit vb.
  • Akşam: Retinoidler, AHA, BHA, Pepditler vb.

Okuduğunuz için teşekkür ederim.

Sevgiler 🙂