gözenekli cilt

Gözenekleri Sıkılaştırabilir Miyiz?

Son güncelleme:

Cilt bakımıyla ilgili çok sık karşılaştığım sorulardan biri: Gözeneklerimizi sıkılaştırabilir miyiz?

Cevabı; hayır, gözenek sıkılaşmaz:)

Neden?

Gözeneklerin kası olmadığı için açılıp kapanamazlar. Her ciltte gözenek vardır ve boyutları doğuştan belirlidir. Ancak cilt tipine bağlı olarak daha belirgin ya da belirsiz görünümde olabilirler.

Ayrıca gözenek kötü bir şey de değildir, aslında gözenek sorunu diye bir şey de yoktur. Bu yüzden doğru bakım ile temiz gözenek, temiz cilt tanımı daha doğru olacaktır.

Eğer cilt tipi yağlıysa sebum üretimi fazla olabileceğinden gözeneklerin yağ ve kir ile dolu olması gözeneklerin daha büyük görünmesine neden olmaktadır.

Örneğin; hacmi belirli bir çanta düşünelim. Çantanın içi boşken olduğu şekliyle görülür, içine gereğinden fazla eşya koyar, tıkıştırırsanız olduğu halinden daha büyük görünecektir. Gözenek de aynı şekilde, içi temiz olduğunda görünümü orijinal boyutunda olacaktır.

Eğer cilt tipi kuruysa gözeneklerin görünümü daha az olabilir.

Unutmayalım!

Cilt tipinize uygun bir şekilde cilt bakımı yaparsanız, gözeneklerin içi temiz olacağından orijinal boyut neyse o görünümde kalır. Daha küçük ya da daha sıkı olmaz, yalnızca kendi orijinal boyutunu korur.

Ayrıca biliyoruz ki yaş aldıkça cilt elastikiyetini kaybedebileceğinden yer çekimine bağlı olarak sarkabilir. Bu durumda doğru bakımla cildi daha sıkı ve toparlanmış hale getirebiliriz, böylece aynı zamanda sarkan gözenekler de ciltle birlikte toparlanabilir.

Okuduğunuz için teşekkür ederim

Sevgiler