Siyah Noktalara Son!

Görsel: Pexels

Siyah nokta oluşmasının sebebi kısaca, cildin ürettiği fazla sebum ve keratin olarak bilinen ölü hücrelerin gözeneklerde yarattığı tıkanıklıktır. Yüzeye çıktığında da oksitlenerek siyah komedon şeklinde kendini gösterir.

Siyah noktaları en aza indirmek için öncelikle sabah ve akşam cildinize uygun bir şekilde bakım yapmanızı öneririm.

İşte benim çözümüm:

Haftada bir akşam rutinininde, çift aşamalı temizlikten hemen sonra, temiz cildinize önce kil maskesini sürün. Kili göz çevrem de dahil olmak üzere yüzümün her yerine sürüyorum ancak sadece siyah nokta olan alanlara da sürülebilir. Cildinizin hassasiyetine göre 5 ila 20 dakika bekletip durulayın. Ardından da cilt tipinize ve haftalık veya günlük kullanımız oranına göre olan asitli toniğinizi sürün. (Asitli tonikleri veya padleri, asitlerin oranlarına ve formülasyonlarına göre kil maskesinden bağımsız bir şekilde günlük veya haftada birkaç kez olarak, tercihen akşamları kullanabilirsiniz. ) Son olarak akşam rutininizdeki adımlarla bitirin.

Her zaman cildinize uygun ürünler seçmeye özen gösterin ve ürünleri görevlerine uygun olacak şekilde kullanın. Mesela cildiniz yağlı ve akneye yatkın ise yağ bazlı kremler, serumlar yerine oil-free, gel, losyon kıvamında kolayca emilebilen ürünler seçin. İçerik listesini ve formülü her zaman kontrol edin.

Siyah noktalar düzenli ve doğru bakımla beraber oluşmayacaklardır. Bakımı bırakır ve doğru cilt bakımı yapmazsanız tekrar edeceklerdir. Bir kerelik bakım yapmak ile sonsuza kadar siyah noktalarım kaybolacak diye bir şey yok maalesef. O nedenle doğru ve düzenli cilt bakımınızı bırakmamanızı öneririm.