Vegan vs. Cruelty Free

Vegan Ürün Nedir?

Vegan ürün, hayvansal veya hayvanlardan elde edilen hiçbir içeriği içermeyen üründür.

Cruelty Free Ürün Nedir?

Cruelty Free (CF) ürün; zulüm yapılmamış yani hayvanlar üzerinde test edilmemiş olan ürün anlamına gelmektedir. Ayrıca CF, ürünün içinde bulunan kendilerinin ürettiği ve/veya üçüncü partilerden temin edilen hammaddeleri ve ürünün son halini hayvanlar üzerinde test etmeyen/deney yapmamış firmaların ürüne dair beyanı olarak kabul edilir.

Her vegan ürün CF ya da her CF ürün vegan mıdır?

  • Bir ürün vegan olup CF olmayabilir.
  • Bir ürün vegan olup “doğal” olmayabilir.
  • Bir ürün vegan olup içerikleri “sentetik” olabilir.
  • Bir ürün vegan olup içerikleri hem “doğal” hem “sentetik” olabilir. Yani doğal maddelerden elde edilmiş olabilir. Örneğin; gliserin.
  • Bir ürün CF olup vegan olmayabilir.
  • Bir ürün tamamen CF olabilir ancak başka firma tarafından satın alınıp şemsiye firma altında olabilir ve bu şemsiye firma CF olmayabilir.
  • Şemsiye firmanın veya herhangi bir firmanın ürünleri CF olabilir ancak ürünler CF olmayan ülke Çin’e satılıyor olabilir.

Buna örnek olarak Loreal’i düşünebiliriz.

Loreal uzun süredir CF bir markadır ve EPISKIN isimli yeniden yapılandırılmış insan derisi modelleyen bir enstitüsü de bulunmaktadır ki bu CF için yapılan en yeni teknolojilerden biridir.

Şimdi, Loreal bir şemsiye firma ve tamamını veya bir kısmını satın aldığı firmalar da CF diye düşünelim. Bu firmaların ürünleri Çin’e satıldığında yani normal şartlarda CF olup CF olmayan bir ülkeye satıldığında, CF aktivistleri tarafından CF olarak kabul edilmiyor ve bu noktada aslında etik karar tüketicinin oluyor.

Ayrıca, CF aktivistlerinin “gri bölge” olarak tanımladığı bir durum da var. Bu durumda, firma CF ise ve CF olmayan veya CF olup Çin’e satış yapan bir şemsiye firma tarafından satın alındıysa “gri bölge” kabul ediliyor. Bu noktada da etik karar yine tüketicinin oluyor.

Belirtilen bilgilerle, Türkiye’de satışı olan firmaların arasında gri bölgede olmayıp CF olduğunu beyan eden iki firma bulabildim; The Balm ve Note.

Okuduğunuz için teşekkür ederim.

Sevgiler