Foreo BEAR
Son güncelleme:

Microcurrent (mikro akım) uzun yıllardan beri profesyonel bakım olarak kliniklerde ve tedavi yöntemi olarak medikal alanda kullanılan bir teknoloji. Benim de uzun süredir dikkatimi çeken bir tekonojiydi. Yakın zamanda Nuface Trinity cihazını satın aldım, çok kısa bir süre sonra ise Foreo BEAR piyasaya çıktı. BEAR cihazını da çok merak ettiğim için firmaya denemem için göndermelerini rica ettim. 4 aya yakın süredir her gün kullanıyorum. Şimdi gelin hep beraber mikro akım nedir, ne işe yarar, cihazların teknik özellikleri, avantajları, dezavantajları nedir bir bakalım.

Microcurrent (Mikroakım) Nedir?

Microcurrent, mikro akım yani düşük seviyede elektrik akımı anlamına gelir. Hâlihazırda vücudumuzda mevcut olan elektrik akımına benzer seviyededir.

*1 mikroamper -microamp (μA)- Amperin milyonda birine denk gelir. Amper ise elektrikte akım şiddeti birimidir.

Cihazlar vücuda akıma verdiğinden dolayı kullanmaya başlamadan önce cilt temizlenmeli, sonrasında da su bazlı serum, aloe vera jeli, firmaların cihaza özel sattıkları kendi jelleri/serumları ya da iletken (conductive) jeli kullanılmalıdır.

Markaya ve cihazın mikroamp gücüne göre değişmekle birlikte ortalama gün aşırı 5-20 dakika arası kullanılabilir. En sağlıklı kullanım için aldığınız cihazın kullanım talimatlarına bakabilirsiniz. Örneğin, Forea BEAR her gün 3 dakika kullanılabiliyorken, Nuface cihazı her gün 5-20 dakika arası kullanılabiliyor.

Cihazı kullanırken eğer iletken olabilecek su bazlı jeli ya da serumu yeteri kadar kullandıysanız elektrik, çarpılma, titreme vs. gibi bir şey hissetmemeniz gerekiyor.

Arada minik minik karıncalanma ve batma hissedilebiliyor ama iletken su bazlı jel takviyesi yapıldığı sürece o his de geçiyor.

Ne İşe Yarıyor ve Neden Tercih Edilebilir?

Mikro akımla beraber kasları hedef alıyor. Kasların gevşemesini ve sarkmasını minimum seviyede engellemeye yardımcı oluyor ve düzenli kullanımda yine minimum seviyede ciltte lifting etkisi gözlemlenebiliyor.

ATP (adenosine triphosphate) hücrelerdeki enerjiyi taşıyan molekülü artırmayı destekliyor. Böylece cihazın kullanımından sonra cilt daha aydınlık olabiliyor. Ayrıca kolajen artırımını da desteklediği söyleniyor.

Kan dolaşımı ve lenf dolaşımını artırmayı destekliyor.

Ben Neden Aldım?

Yüz egzersizlerimin etkisini ve kaslarımın güçlülüğünü, formunu daha uzun süre koruyabilmek, kaslarımın gevşememesi için kaslarımı eğitmek,

Yüz masajı yaparken manuel aletlerle ya da elle yaptığım masajların etkisi yüzeysel olduğu için masajlardan maksimum etkiyi alabilmek,

Ve cildin ATP’sini artırdığından dolayı kolajen ve elastin artırımını desteklediği için kullanıyorum.

Unutmayalım!

Microcurrent cihazları; botoks, yüz egzersizleri, yüz lifting ameliyatları ve cilt bakımı yerine kullanılamaz.

Ancak yüz egzersizleri yapmıyor ya da botoks yaptırmıyor olsanız da düzenli kullanımda elle ya da manuel masaj aletleriyle yaptığınız cilt masajından daha fazla etki alırsınız.

Kısacası cihazdan botoksun, lifting ameliyatlarının ve yüz egzersizlerinin sonuçlarını bekliyorsanız hayal kırıklığı olabilir. Düzenli kullanımda minimum bir lifting etkisi elbette sağlayacaktır ancak kalıcı olmayabilir. O nedenle aksatmadan gün be gün, düzenli şekilde yapılması çok önemlidir.

Hangi Yaşlarda Kulanılabilir?

Genel cilt dokusu ve anti-aging için ve sarkmayı önlemek amacıyla 20’li ve 30’lu yaşlarda başlamak ideal olabilir. Bu yaşlarda cildin ihtiyacına, beklentiye ve bütçeye göre tercih edilebilir.

30 ve üzeri yaşlarda da kullanıma uygun olup etkileri gözlemlenmiştir. Genel olarak, 18 ve üzeri her yaşta, kendi cihazınızın kullanım talimatlarına uygun şekilde kullanabilirsiniz.

Nuface vs. Foreo BEAR

Nuface cihazı FDA onaylı ve piyasadaki en popüler microcurrent cihazlarından biridir. Maksimum mikroampı 335’dir. 3 farklı başlığı vardır. Gün aşırı 5-20 dakika boyunca kullanılabilir.

Nuface Trinity Avantajları

 • Kirpik diplerine kadar kullanılabilen ELE başlığı ile göz ve dudak çevresi için daha detaylı kullanımı ile avantaj sağlıyor. Bu başlığın mikroakım gücü ise 208 ma.
 • Led terapi başlığı ile ek bir bakım cihazı daha elde edilmiş oluyor. Ledin özellikleri ise; 72 lede sahip, 630 nanometre (nm) dalgaboyu kırmızı ışık, 605 nm amber, 850 nm kızılötesi.
 • Fda (Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi) onaylı olması güven verici.
 • Kullanımı konforlu, çarpılma hissi neredeyse hiç olmuyor.

Nuface Trinity Dezavantajları

 • Temizliği (bence) zor; su geçirmez olmadığı için nemli bir bez veya alkolle temizlenmesi gerekiyor. Temizlense bile cihazın üzerinde toz kalıyor, bana göre çok da steril değil. Ayrıca her seferinde bez ile temizlemek bana zor geliyor.
 • Başlıkları takıp çıkarma kısmı çok ergonomik değil ve bazen temassızlık yapabiliyor. Bu da bozuldu mu acaba endişesi yaratıyor.
 • Resmi bir distribütörü olmadığı için bozulması durumunda iade süreci tedirgin ediyor.
 • Şarj olma süresi 12 saat.
 • Aplikasyonu Dubai’de yok ve muhtemelen Türkiye’de de yok. Aplikasyonda sadece çeşitli egzersiz programları mevcut yani cihazın ayarlarını değiştirme vb. özellikler yok. Nuface’e ait youtube kanalından da farklı kullanım şekillerine kolaylıkla erişebilirsiniz. Aplikasyon olmazsa olmaz değil.
 • Ben cihazı kullanırken ağzımda sadece metal tadı hissediyorum. Nuface firmasının beyanına göre cihaz aynı zamanda detoks etkisi de yarattığı için detoks edilen toksinlermiş (?)

Foreo BEAR cihazı İsveç teknolojisi ve minimal tasarımı ile günümüze daha çok uyan bir kullanım konforu sağlıyor. Günde 3 dakika kullanımda güçlü bir etki sağlıyor.

BEAR Avantajları

 • Yekpare bir ürün.
 • Anti bakteriyel silikondan üretilmiş; bakteri üretme riski çok düşük.
 • Su geçirmez; temizliği inanılmaz kolay! Likit bir sabunla saniyeler içerisinde temizlenip yerine kaldırılabiliyor.
 • Aplikasyondan temel/pro seçimleri ile güçlü seviye ya da düşük seviye seçilebiliyor. Yeni yapılan güncellemede güç seviyesi daha da artırıldı, 27 seviyesine çıkarıldı. Cihaz ilk çıktığında en yüksek 21’di.
 • Aplikasyonda cihazın ne kadar şarjının kaldığı gözüküyor.
 • Cihazı aplikasyonla kullanmak zorunda değilsiniz, manuel şekilde de kullanılabiliyor.
 • Günde 3 dakika kullanımda çok güçlü etki veriyor.
 • Akımı diğer rakiplerine göre daha hızlı veriyor.
 • T-sonic titreşimi ile masaj da yapabiliyor. Masaj sayesinde kullandığınız iletken jelin içerisindeki aktif içeriklerin cildin daha derinine penetre edilmesine yardımcı olabilir.
 • 1,5 saatte şarj oluyor ve 3 aydan fazla süredir her gün kullanmama rağmen şarjı hala bitmedi.
 • Müşteri hizmetleri çok iyi.
 • Rakiplerine göre 2 kat daha güçlü olduğunu söylüyor. Bu durumda Nuface cihazına göre çıkarım yaparsak ortalama 670 ma güce sahip olabilir.

BEAR Dezavantajları

 • Cihazı aktive etmek, garanti kapsamına almak için aplikasyonu indirmek zorunlu.
 • Bana göre aplikasyon olmazsa olmaz değil. Sadece temel/basic seçimi ve şarj süresine bakmak için kullanıyorum.
 • Çok güçlü bir cihaz olduğu için batma ve cızırdama hissettim. Bunun için de daha fazla jel kullanmanız gerekiyor. Güncel olarak, kendime göre en konforlu olan, pro kısmında 2. seviyede kullanıyorum.

BEAR Öncesi ve Sonrası

Foreo BEAR öncesi sonrası değişim
BEAR ile 1 aylık değişim
BEAR ile 1 aylık değişim
BEAR ile 1 aylık değişim

Cihazı satın almak ya da incelemek isterseniz ilgili linkler

FOREO BEAR’ı incelemeniz için link: https://foreo.se/xxos

Benim FOREO BEAR’ımdan satın almanız için link: Foreo Yüz Temizleme Cihazı Çeşitleri ve Fiyatları | Sephora (Firmanın verdiği güvenli alışveriş linkidir, linkten satın almanız durumunda hiçbir kazancım olmayacaktır, affiliate link değildir! )

*BU VİDEO VE BLOG YAZISI SPONSORLU DEĞİLDİR! Nuface trinity cihazını kendim satın aldım. Foreo Bear cihazını denemem için gönderen https://www.instagram.com/foreo_turkiye/​ ye çok teşekkür ederim. Yorumlar ve kurgu tamamen tarafıma aittir.

Nuface cihazı için online kullanım klavuzu bulamadım ama sık sorulan sorular kısmından neredeyse tüm sorular firma tarafından cevaplanmış https://www.nuface.ae/faqs

​ Foreo Bear online kullanım klavuz linki aşağıdaki gibidir: https://assets.foreo.com/files/static…

”Aşağıda listelenen bölgelerde ve durumlarda BEAR ve BEAR mini cihazlarını KULLANMAYIN: •Yaka / göğüs bölgesinde, göz bölgesinde (yörünge kenarındaki dairesel kas), boynun orta çizgisinde (kemik) veya genital / kasık bölgesinde.

• Kırmızı cilt, kabarık lekeler, ana arterler (örn. karotis), genişlemiş kılcal damarlar, metal implantlar, enfekte olmuş alanlar veya hissiz bölgeler üzerinde.

• Gül hastalığı, benler, siğiller, açık yaralar, kanserli lezyonlar veya herhangi bir cilt durumunu tedavi etmek için.

• Epilepsi, hemorajik bir hastalık, kanser, tümör veya algısal rahatsızlık gibi tıbbi durumlarınız varsa.

• Herhangi bir implante tıbbi cihazınız veya başka bir elektronik cihazınız ya da vücut yardımcınız varsa.

• Lazer tedavisi gördüyseniz, kimyasal peeling yaptırdıysanız veya yaralanmış, hasar görmüş cildiniz varsa. • Yüz bölgenizde estetik ameliyat varsa.

• Çocuklarda veya yakınlarında ya da fiziksel ve zihinsel yetenekleri sınırlı olanlar üzerinde,

• Diş implantınız,diş teliniz, amalgam dolgunuz mevcutsa,

• Yüzünüzde çıkaramayacağınız metal aksesuarlar (piercing vb.) ya da yardımcılar mevcutsa,

• Hamileyseniz ya da emziriyorsanız; BEAR ve BEAR mini cihazlarımızı KULLANMAYIN şeklinde öneriyoruz.”

KAYNAK:

Microcurrent as an adjunct therapy to accelerate chronic wound healing and reduce patient pain https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29738…​ Efficacy of microcurrent therapy for treatment of acute knee pain: A randomized double-blinded controlled clinical trial https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33095…https://painmasterglobal.com/wp-conten…​ Knock Down Pain and Heal Injuries FASTER With MICROCURRENT https://www.youtube.com/watch?v=wvPGr..