Olmazsa Olmaz Anti-Aging Kuralları- 101

Görsel: Pexels

Son güncelleme:

Kelime anlamı yaşlanma karşıtı olan anti-agingin, tam olarak mantığı nedir konusunu kısaca hap bilgiler klasörümde de anlatmıştım. Gelelim en temel olmazsa olmaz anti-aging kurallarına:

  • Güneş Gözlüğü: UV korumalı olduğuna emin olduğunuz bir güneş gözlüğünüz mutlaka her mevsim çantanızda olsun. Çünkü kış mevsimi dahi olsa, yağmur da yağsa, hava bulutlu da olsa uv ışınına maruz kalıyoruz. Gözlerimiz, çok güçlü olan gün ışığına karşı hassaslaştığı için dışarıya çıktığımızda kısıyoruz, işte bu kırışmaya sebep oluyor. Gözlük kullanmak, sizi leke, kırışma ve de en önemlisi kanser riskinden korumuş oluyor.

‘Kışın da güneş gözlüğü mü takılırmış’ şeklinde yapılan yersiz söylemlere kulak asmayınız, en önemli olan sağlınız unutmayın!

  • Güneş Kremi: Anti-agingin bir numaralı olmazsa olmazlarından güneş kremleri, yıl boyunca kullanılması gereken ürünlerden biridir. Güneş kreminizi yüksek teknolojili kaliteli markaların, mümkünse fiziksel ve kimyasal içerikli olanlarını seçmenizi öneririm. Foto yaşlanma, leke, kanser risklerinden korunmak için her gün sürmeniz yararınıza olacaktır. Evde, ofiste, araba kullanırken bile uv ışınlarına maruz kalıyoruz. Biliyorsunuz ki uv ışınları camlardan da geçebiliyorlar o nedenle evdeyim zaten ne olacak ki demeyin güneş kreminizi her zaman uygulayın.
  • Şapka: Geniş çaplı, hasır veya kumaş olan şapkalardan (katlanınca şekli bozulmayanlar daha iyi olabilir çantaya atabilmek için) bir tane edinin derim. En azından yaz döneminde ekstra koruma kalkanı sağlayacak ve uv ışınlarını saç derinizden de korumuş olacaktır.
  • Beyaz Kıyafet: Özellikle yaz döneminde, sizi terletmeyecek kumaşlardan yapılan (pamuk, keten, şile bezi vb…) kolları da hafif uzun bir kaftan almanızı öneririm. Beyaz renk ışığı geri yansıttığı için hem ışınları kıracaktır hem de terlemenizi önleyecektir.