microcurrent cihazla yüz bakımı yapan kadın
microcurrent cihazlar

Microcurrent Cihazları Ne İşe Yarar?

Nuface, Foreo Bear, Myolift, Ziip, Lebody vb. markalar.

Microcurrent, mikro akım yani düşük seviyede elektrik akımı anlamına gelir. Hâlihazırda vücudumuzda mevcut olan elektrik akımına benzer seviyededir.

Ev tipi cihazlarda 100 ile 600 mikroamper* (microamp) seviyelerinde bulunabilirler.

Ev tipi cihazlarda bildiğim kadarıyla şu an en yüksek mikroamp 450 ma.

Cihazlar vücuda akıma verdiğinden dolayı kullanmaya başlamadan önce cilt temizlenmeli, sonrasında da su bazlı serum, aloe vera jeli, firmaların cihaza özel sattıkları kendi jelleri/serumları ya da iletken (conductive) jeli kullanılmalıdır.

Markaya ve cihazın mikroamp gücüne göre değişmekle birlikte ortalama gün aşırı 5-20 dakika arası kullanılabilir. En sağlıklı kullanım için aldığınız cihazın kullanım talimatlarına bakabilirsiniz. Örneğin, Forea Bear sanırım her gün ya da gün aşırı 3 dakika yapılabiliyor. Her gün mü, gün aşırı mı yapılabildiğine emin olmadığımı belirteyim çünkü sitesinde ürün olmadığından kesin bilgiye erişemedim. Lütfen aldığınızda kullanım talimatını okuyunuz.

Cihazı kullanırken eğer iletken olabilecek su bazlı jeli ya da serumu yeteri kadar kullandıysanız elektrik, çarpılma, titreme vs. gibi bir şey hissetmemeniz gerekiyor.

Cihazı kullanırken iletken olabilecek su bazlı jeli ya da serumu yeterli miktarda kullandıysanız elektrik, çarpılma, titreme vs. gibi bir şey hissetmemeniz gerekir.

Arada minik minik karıncalanma ve batma hissedilebiliyor ama iletken su bazlı jel takviyesi yapıldığı sürece o his de geçiyor.

Ben cihazı kullanırken ağzımda sadece metal tadı hissediyorum. Nuface firmasının beyanına göre cihaz aynı zamanda detoks etkisi de yarattığı için detoks edilen toksinlermiş.

Ne İşe Yarıyor ve Neden Tercih Edilebilir?

Mikro akımla beraber kasları hedef alıyor. Kasların gevşemesini ve sarkmasını minimum seviyede engellemeye yardımcı oluyor ve düzenli kullanımda yine minimum seviyede ciltte lifting etkisi gözlemlenebiliyor.

ATP (adenosine triphosphate) hücrelerdeki enerjiyi taşıyan molekülü artırmayı destekliyor. Böylece cihazın kullanımından sonra cilt daha aydınlık olabiliyor. Ayrıca kolajen artırımını da desteklediği söyleniyor.

Kan dolaşımı ve lenf dolaşımını artırmayı destekliyor.

Ben Neden Aldım?

Yüz egzersizlerimin etkisini ve kaslarımın güçlülüğünü, formunu daha uzun süre koruyabilmek, kaslarımın gevşememesi için kaslarımı eğitmek,

Yüz masajı yaparken manuel aletlerle ya da elle yaptığım masajların etkisi yüzeysel olduğu için masajlardan maksimum etkiyi alabilmek,

Ve cildin ATP’sini artırdığından dolayı kolajen ve elastin artırımını desteklediği için kullanıyorum.

Unutmayalım!

Microcurrent cihazlar; botoksa, yüz egzersizlerine, yüz lifting ameliyatlarına ve cilt bakımına alternatif değillerdir.

Microcurrent cihazları; botoks, yüz egzersizleri, yüz lifting ameliyatları ve cilt bakımı yerine kullanılamaz.

Ancak yüz egzersizleri yapmıyor ya da botoks yaptırmıyor olsanız da düzenli kullanımda elle ya da manuel masaj aletleriyle yaptığınız cilt masajından daha fazla etki alırsınız.

Kısacası cihazdan botoksun, lifting ameliyatlarının ve yüz egzersizlerinin sonuçlarını bekliyorsanız hayal kırıklığı olabilir. Düzenli kullanımda minimum bir lifting etkisi elbette sağlayacaktır ancak kalıcı olmayabilir.

Hangi Yaşlarda Kullanabilir?

Genel cilt dokusu ve anti-aging için ve sarkmayı önlemek amacıyla 20’li ve 30’lu yaşlarda başlamak ideal olabilir. Bu yaşlarda cildin ihtiyacına, beklentiye ve bütçeye göre tercih edilebilir.

30 ve üzeri yaşlarda da kullanıma uygun olup etkileri gözlemlenmiştir.

18 yaş ve üzeri her yaşta, cihazın kullanım talimatlarına uygun şekilde kullanılabilir.

Genel olarak, 18 ve üzeri her yaşta, kendi cihazınızın kullanım talimatlarına uygun şekilde kullanabilirsiniz.

Nuface ve Foreo Bear

Nuface cihazı FDA onaylı ve piyasadaki en popüler microcurrent cihazlarından biridir. Maksimum mikroampı 400’dür. 3 farklı başlığı vardır ve led terapi başlığı ile ek bir bakım cihazı daha elde edilmiş olur. Gün aşırı 5-20 dakika boyunca kullanılabilir.

Forea Bear cihazının kaç mikroamp kullandığı bilgisine erişemedim. Foreo Bear’ın 3 dakika kullanımda etki sağladığı söyleniyor. Sonic titreşimle masaj yapıyor. Ayrıca medikal silikona sahip bakteri üretmeyen kabı, su geçirmezliği ve şarjının uzun süre dayanıyor olması diğer mevcut özellikleri.

Önemli!

Vücudunda kalp pili, metal diş dolgusu, platin, işitme cihazı, elektronik implant cihazları olanların, kanser hastalarının, epilepsisi olanların, hamilelerin, 18 yaş altı vb. kişilerin kullanımı sakıncalı olabilir. Kimler kullanabilir ya da kullanamaz sorusunu cihazı alacağınız firmaya ve doktorunuza danışmanız gereklidir.

Tiroid, gırtlak ve ses kasları bölgesine işlem yapılmaması öneriliyor.

Ayrıca, botoks ve dolgu varsa microcurrent cihazların etkisi azalıyormuş, bu yüzden kaslar paralize olduğundan botoks varken kullanmak mantıklı olmuyor. Ancak yine de botoks ya da dolgu varken kullanılıp kullanılmadığını doktorunuza ve firmaya sormalısınız.

Okuduğunuz için teşekkür ederim,

Sevgiler:)

*1 mikroamper-microamp (µA)- amperin milyonda birine denk gelir. Amper ise elektrikte akım şiddeti birimidir.