Woman applying serum on her face in front of the mirror
This image shows a woman applying serum to her face in front of the mirror. The serum is a clear liquid that is being applied to the woman's forehead, cheeks, and under her eyes. The woman is looking at herself in the mirror.

Neden Göz Çevresi Kremi Kullanmıyorum?

Göz çevremiz cildimizin en ince bölgesidir, yaklaşık 0.5 mm kalınlığındadır.

Firmalar bu bilgiden hareketle “hassas göz çevresi” için ürün gamı yaratmışlardır. Bazı firmalar, ürünlerine ve içeriklerine yasal olarak zorunluluğu bulunmasa da dermatolojik ya da hipoalerjenik testler yapabiliyor. Hatırlarsanız, Ceyda Sinağ ile yaptığımız “Kozmetikte Bilim vs. Pazarlama” videomuzda da bu konu üzerine konuşmuştuk.

“Hipoalerjeniktir”, “dermatolojik olarak test edilmiştir” ibarelerini kontrol eden bir kurum olmadığı gibi bu ibarelerin %100 alerji yapmayacağı ya da tahriş etmeyeceği anlayışı da doğru değildir. bunlar yalnızca göz nezlesi ya da alerjisi olan aşırı hassas cilde sahip kişiler için bilgilendirici niteliği taşımaktadır.

Hemen hemen her firmanın göz çevresi ve yüz kremlerinin içerikleri ile formüllerinin benzer olduğu genellemesini yapabiliriz. Örneğin, ürünlerini çok sevdiğim bir marka olan La Roche-Posay’in aynı seriden biri göz diğeri yüz için olan iki ürününün içeriklerini yan yana getirdim ve gördüğünüz gibi içerikler neredeyse tamamen aynı:

15 ml olan göz kremi 46 $ ve 30 ml olan yüz kremi ise 56 $.

Yorum sizin:)

Lütfen, siz de göz çevresi kremi almadan önce aynı ürün serisinin, örneğin c vitamini serisinin, göz ve yüz kreminin içeriklerini karşılaştırıp karar verin. Yine de göz kremi kullanmak size ayrıca keyif veriyor ve işe yaradığını düşünüyorsanız tabii kullanabilirsiniz ancak ben yine de içerikleri karşılaştırmanızı öneririm.

Göz Çevresinde En Etkili İçerikler Nelerdir?

Epidermisin kalınlaşmasına ve damarlı, mor görünümün azalmasına yardımcı olan içeriklerden en etkilisi; retinoidler,

Antioksidan ve aydınlık görünüm için C vitamini, kojik asit, niacinamide, AHA, kafein vb.,

Özellikle olgun ciltlerde yağ dokuyu desteklemesi için seramidler, yağ asitleri vb.

Nem çekici olarak hyaluronik asit, gliserin, aloe vera vb.,

Nem kilitleyici, oklüzif ve emolyent içerikler,

En önemlisi UV ışınlarından tam koruma sağlanması için UV filtreleri.

Ben bu içeriklere sahip serum, essense, losyon, krem vb. cilt tipime uygun ürünleri göz yakma, irite etme, alerjik reaksiyonlar geliştirme gibi durumlarla karşılaşmıyorsam göz çevreme kullanıyorum.

Ancak lütfen, cildiniz çok hassas ve alerjik reaksiyon geliştirmeye yatkın bir yapıdaysa mutlaka yazının başında bahsettiğim testlerin ibaresi olup olmadığına bakın ve ürünün kullanma talimatlarını okuyun.

Okuduğunuz için teşekkür ederim,

Sevgiler