sıkça sorulan sorular

Retinol Nedir? Ne İşe Yarar?

Retinoidler, A vitamininden türetilen bileşikler sınıfıdır. Retinol ise A vitamininden türetilen bir retinoid çeşididir.

Uygun koşullarda 25 ve üzeri tüm yaşlar için kullanımı idealdir.

Ne İşe Yarar?

Kırışıklık açma

Epidermal kalınlaşmayla birlikte kırışıklıkların ciddi oranda azalmasına yardımcı olur. Cildi genç yaşlardaki özelliklerine benzer duruma getirir. Cilt, daha canlı, pembe, parlak, dolgun ve gergin bir görünüm kazanır.

Leke azaltma

Pigment hücrelerinin üstten atılmasını sağlar ve melanin üretimini yavaşlatarak pigmentasyonu azaltır.

Kolajen artırma

Yapılan araştırmalar, retinol kullanımının 4. haftasından sonra ” 1. ve 3. tip kolajenlerde ” artış görüldüğünü göstermektedir.

Sebum dengeleme

Ciltteki sebum düzeyinin dengelenmesine yardımcı olur.

Eksfoliyasyon

Hücrelerin yenilenmesini hızlandırdığından ölü hücreleri iterek yukarı, cildin en üst katmanına çıkarır. Böylece dolaylı olarak gözenek içlerini ve cildi de eksfoliye etmiş olur.

Nasıl Çalışır?

İki adımda retinoik aside dönüşür:

“retinol–retinaldehyde(retinal)—retinoic acid(tretinoin)”

İki adımda dönüştüğü için iritasyon oranı düşüktür ve etkisi uzun sürede gerçekleşir. Yine de kayda değer bir etki sağladığından dermokozmetik ürünlerinde sevilen A vitamini (retinoid) formlarındandır.

Hemen hemen herkesin kullanabileceği, iritasyon oranı düşük ve anti-aging etkili olduğu kabul edilen retinoidlerdendir.

En düşük %0.015, en yüksek %0.3 oranlarında, neredeyse tüm markalarda kolaylıkla bulunabilen bir içeriktir

Örnek ürünler

Cyrene 0.1 Retinol (kullandığım ürün) 

La Roche Posay Redermic R 

The Ordinary, Skinceuticals, Paula’s Choice vb. markalar. 

Siz kendi bütçenize ve cildinize uygun olan retinol içerikli ürünleri internetten araştırarak kolayca bulabilirsiniz.

Retinol ve C Vitamini Birlikte Kullanılır Mı?

Cilde etki etmesi için C vitamini pH’ının 3.5, retinol pH’ının 5.5 seviyelerinde olması idealdir.

Aynı cilt bakım rutininde kullanılabilirler

Nasıl?

PH farklılığından dolayı ilk önce C vitamini, ardından ortalama yarım saat kadar bekledikten sonra da retinol sürülebilir.

Ya da C vitamini gündüz, retinol akşam rutininde kullanılabilir. C vitamininin performansı gündüz daha yüksek olabileceğinden bu şekilde kullanmak hem daha pratik hem daha etkili olacaktır.

Aynı şekilde diğer aktiflerin de pH seviyelerini kontrol ederek en düşükten yükseğe doğru sıralayıp ya bekleyerek ya da rutinlerin yerlerini değiştirerek kullanabilirsiniz.

Son olarak, şunu belirtmek isterim; “bu içeriği diğer içerikle peş peşe kullanırsak her ikisi de bir işe yaramayacaktır, birlikte kullanıldığında birbirlerinin etkilerini kesinlikle azaltır” gibi bir bilgi bulunmakta ancak bu anlamda ben şöyle düşünüyorum; “madde özelinde her maddenin ortalama pH seviyesi vardır ancak ürün olarak bu maddeler bir araya getirildiklerinde, formülize edilirken maddenin pH’ı değişebilir. Bu yüzden pH seviyeleri ürünlerin formüllerine göre değişebileceğinden ürün bazlı değerlendirmek gerekir.”

Okuduğunuz için teşekkür ederim.

Sevgiler

*DISCLAIMER (SORUMLULUK REDDİ)

Bu yazıdaki içerikte teşhis, tedavi veya tıbbi tavsiye sağlaması amaçlanmamıştır. Yalnızca bilgi amaçlıdır. Herhangi bir tıbbi, sağlıkla ilgili teşhis ve/veya tedavi seçeneği için lütfen bireysel olarak ilgili doktora/sağlık uzmanına danışın.