cilt bakım periyotu

Skin Cycling Method / Cilt Bakım Periyodu Nedir?

Son güncelleme:

Aslında hepimizin kendi cilt tipimize uygun şekilde uyguladığı, bazen de içgüdüsel olarak gerçekleştirdiği cilt bakım rutinine, dermatolog Dr. Whitney Bowe tarafından “Skin Cycling” olarak adlandırdığı bir yöntem geliştirmiş ve sosyal medyada bir trend haline getirmiştir. Bu methodu kendi web sitesinde ”skin cycling program” olarak kit halinde satmaktadır.

Skin Cycling Methodu Nedir?

Skin Cycling Methodu, Türkçe olarak “cilt bakım periyodu” olarak da adlandırılabilir. Bu yöntemin amacı, cildimizin bariyerine zarar vermeden ve tahriş etmeden retinoidleri ve eksfoliasyon işlemini rutinimize en verimli şekilde dahil etmektir.

4 günden oluşan sadece akşam rutini için hazırlanmış bir periyottur. Bu periyot özelinde gündüz rutininde herhangi bir değişiklikten bahsedilmiyor. Gündüz rutinindeki temel adımlarınızı genel bakım bilgilerine göre nazik temizleme, antioksidan bir ürün, güneş koruyucu şeklinde kendinize en uygun olacak şekilde oluşturabilirsiniz.

  • 1. gün eksfoliasyon: Retinoid ve diğer bakım ürünlerini kullanmadan önce ciltte biriken ölü derileri temizlemek (eksfoliye etmek) için öncelikle eksfoliasyon odaklı bir bakım yapılıyor. Bu sayede kullanılan aktif maddeler ve ürünler cilde daha iyi nüfuz edecektir.
  • 2. gün retinoid: Cildi ölü derilerden arındırdıktan sonra cildin daha iyi nüfuz etmesi dolayısı ile retinoid kullanılıyor.
  • 3. gün bariyer onarıcı, koruyucu, güçlendirici ürünler: Eksfoliasyon ve retinoid kullanımıyla oluşabilecek kuruluk, tahriş, yanma, kaşıntı vb. gibi durumları önlemek için nemlendirici ve cildin bariyerini güçlendiren, onarıcı özelliklere sahip ürünler kullanılıyor.
  • 4. gün yine bariyer onarıcı, koruyucu, güçlendirici ürünler kullanılıyor.

5. günde baştan başlayarak süreç/periyot aynı şekilde devam ettiriliyor.

Skin Cycling Methodu Faydalı Mı?

Skin cycling methodu cilt bakımına yeni başlayanlar için güzel bir cilt bakım rutini örneği olabilir. Ancak, kullandığımız ürünlerin gücü ve oranı kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Örneğin, yüksek oranda AHA (Alfa hidroksi asitler) içeren eksfoliasyon ürünlerini her 4 günde bir kullanmak herkes için gerekli olmayabilir.

Cilt yenilenme süresi 30 yaşına kadar 21-30 gün iken, 30 yaş sonrasında 40-60 güne çıkabiliyor. Bu nedenle, cildimiz solgun ve mat görünebilir. Retinoid kullanımında hücre yenilenmesi hızlandığı için cildin üst tabakasında ölü deri birikimi olabilir. Bu süreç cilt bariyeri için faydalı olmasına rağmen, cildin iyi temizlenmediği durumlarda gözenekleri tıkayarak yağ bezesi ve milialara neden olabilir.

Bu noktada, eksfoliasyon cildi aydınlatmak ve ölü derileri temizlemek için faydalı olabilir. Ancak, her gün yüksek oranlı ürünlerle eksfoliasyon yapmak zorunda değiliz. Benim tercihim, günlük kullanıma uygun olan mandelik asit, PHA (poli hidroksit asitler), laktik asit ya da düşük oranda AHA karışımlarından oluşan nazik eksfoliyantlar oluyor.

Skin Cycling Methodunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Skin cycling methodu, sadeleştirilmiş ve basit bir cilt bakım rutini gibi görünse de yanlış anlaşılması durumunda hatalı uygulamalara yol açabilir, daha fazla iritasyona neden olabilir ve aşağıdaki şekilde yanlış anlaşılmalara sebebiyet verebilir:

  • 4 günde bir güçlü bir eksfoliant kullanıldığında, özellikle retinoid kullanıma yeni başlanmışsa bu kombinasyon cilt tahrişine neden olabilir.
  • Birinci gün sadece eksfoliant dendiği için cilt temizleme adımından sonra nemlendirici kullanılmadan eksfoliant kullanılabilir. Eksfoliantlar nemlendirici özelliklere sahip olsalar da, nemlendirici kullanmadan uygulamak cildi tahriş edebilir ve kurutabilir.
  • Retinoid kullanımına yeni başlandığında, ilk 1-1,5 ay boyunca haftada birkaç kez kullanılması önerilir. Ancak, cilt retinoidlere alıştıktan sonra ,bilimsel araştırmaların da gösterdiği gibi, etkisini en üst seviyede alabilmek için, 4 günde bir kullanmak yerine günlük kullanımı daha etkili olacaktır.

Bu nedenle, yanlış anlaşılmalar ve uygulamalar açısından dikkatli olunması gereken bir yöntem gibi gözükmektedir. Cilt bakımınızı Dr. Whitney Bowe’un yarattığı skin cycling metoduna göre yapmak yerine, mevcut ürünlerinizi ve cildinizin toleransını dikkate alarak kendi kişisel rutininizi oluşturmanız daha sağlıklı olacaktır.

Okuduğunuz için teşekkürler

Sevgiler