yüzüne krem süren kadın
kimyasal peeling-asitler

Kimyasal Peeling: Asitleri Tanıyalım AHA-BHA-PHA

Son güncelleme:

İlk olarak, cildi eksfoliye ederek daha parlak, aydınlık bir cilt elde etmek için son derece faydalıdırlar. Ayrıca sivilce, sivilceden kaynaklanan kırmızı lekeler, pigmentasyon sorunları, kollajen üretimi, nem vb. gibi durumlar için çok etkilidirler. Üç farklı türü vardır: AHA, BHA ve PHA.

AHA (alfa hidroksi asit)

Suda çözünürler ve hidrofiliklerdir. Özellikle hidrofilik özellikleri nedeniyle suyu seven anlamına gelen “hidrofilik” olarak da adlandırılırlar.

En popüler AHA’lar, glikolik asit, laktik asit ve mandelik asittir. Diğerleri ise tartarik, sitrik asit ve malik asittir”.

Glikolik Asit

Genellikle şeker kamışından elde edilen bir asit olan glikolik asit, küçük moleküler yapısıyla cildin üst katmanındaki ölü hücrelerin birbirlerine kenetlenmesini sağlayan yapışkanı eritir. Ayrıca, diğer AHA üyelerine kıyasla daha iyi cilde nüfuz eder ve daha etkili sonuçlar sunar. Cildin nemlenmesine yardımcı olur.

Laktik Asit

Sütten elde edilen laktik asit, genellikle sentetik olarak da üretilen bir asittir. Glikolik asit ile benzer işlevlere sahiptir. Ancak, moleküler yapısı daha büyük olduğundan cilde daha az derinlemesine nüfuz eder. Aynı zamanda cildi tahriş etme potansiyeli de oldukça düşüktür.

Mandelik Asit

Mandelik asit, acıbademden elde edilen bir asittir ve glikolik asitten daha büyük moleküler yapıya sahiptir. Cildin üst katmanında etkili olurken, derinlemesine nüfuz etme kabiliyeti sınırlıdır. Bu nedenle, cilt üzerinde fazla bir etki oluşturmaz ve tahrişe neden olma riski düşüktür.

Örnek Ürünler

Nib+fab Glikolik Fix Night Pads Extreme (%5 glikolik asit ve düşük miktarda laktik + mandelik + salisilik asit içerir)

Cyrene %5 AHA + %1 BHA Exfoliating Cotton Pads

BHA (beta hidroksi asit)

Salisilik Asit

Salisilik asit, yağda çözünen bir asittir. Molekül yapısı büyük olduğundan, gözeneklerin iç astarında birbirine yapışmış olan ölü hücreleri eritme özelliğine sahiptir. Lipofilik (yağ seven) yapısı sayesinde gözeneklerin içerisine kadar nüfuz edebilir ve fazla yağı gidermeye yardımcı olabilir. Özellikle sivilceli ve aşırı yağlı ciltler için en etkili asitlerden biridir. Ancak, formülü nemlendirici ve yatıştırıcı özelliklere sahip ise ve BHA (beta hidroksi asit) oranı düşük ise, her cilt tipi için uygundur.

Örnek Ürünler

Cyrene Advanced Oil Control BHA Facial Toner

Cyrene %1 BHA Exfoliant Toner

PHA (poli hidroksi asit)

PHA; (Polihidroksi Asit); AHA’ların ikinci jenerasyon kuzeni olarak kabul edilir ve her cilt tipinin kullanabileceği en nazik kimyasal peeling yöntemidir. Salisilik aside benzer şekilde büyük moleküler yapısı vardır ve cildin üst yüzeyinde birbirine yapışmış ölü hücreleri yavaşça çözer ve eksfoliye eder. Bu tür ürünlerde genellikle “galactose, lactobionic acid, gluconolactone” larak kullanılır.Cildinizin görünümünü iyileştirmenin bir yolunu arıyorsanız, AHA’lar harika bir seçenek olabilir.

Okuduğunuz için teşekkür ederim,

Sevgiler:)