Two cosmetic creams: one in a white tube and the other in a black and white tube
Two cosmetic creams with different packaging options for skincare routine with retinol

Retinoidler ve Asitler Yazın Kullanılabilir Mi?

Dünyadaki her ülke dört mevsimi yaşamamaktadır.
Bazı ülkeler tropikal, bazı ülkeler ılıman, bazı ülkeler soğuk, bazı ülkelerde ise dört mevsim yaşanır. Mesela ben şu anda Dubai’de yaşıyorum ve yılın 8-9 ayı yaz mevsimi (30-50 derece), yılın 3-4 ayı ise bahar mevsimi (14-23 derece) olarak yaşanıyor, kış mevsimi burada yaşanmıyor.
O halde ılıman iklimde yaşayan kişiler cilt bakım rutinlerine retinoid ve kimyasal peeling adımlarını ekleyemeyecekler mi? Tabii ki ekleyecekler, onların canı yok mu:)

Nasıl Kullanılabilir, Nelere Dikkat Etmeliyiz?

  • UV ışınlarında bozulan aktif ürünleri gündüz yerine akşam uygulayın.
  • Kimyasal peeling ve retinoid cildi farklı şekillerde eksfoliye ettiği üzere cilt yüzeyini hassas hale getirir. Bu noktada güneş kremi çok önemli.
  • Telefonunuza kullanması kolay ve hoşunuza giden UV indeksini saat saat gösteren bir uygulama indirin. Benim en sevdiğim “Uvimate” oldu.
  • Evden çıkacağınız saatte UV indeks seviyesi kaç ilk olarak ona bakın; 1-1.5 üzeri ise güneş kreminizi doğru oranda ve doğru şekilde uygulayın.
  • Tüm gün evdeyseniz, vaktinizi geçirdiğiniz yer direkt güneş almıyor ve cam kenarı değilse ve UV indeksi de yüksek değilse güneş kremini bir kere sürebilir, yenileme işlemini de es geçebilirsiniz. Bu durumda kendiniz karar verebilirsiniz.
  • Yaz mevsiminde; tatildeyseniz genelde sabah 9:30-16:30 arasında UV indeksi çok yüksek olur. Bu saatler arasında direkt güneş altında olmanızı önermem. Dışarıda, denizde, sahil kenarında olmayı seviyorum diyorsanız mutlaka güneş kreminizi her yerinize uygulayın, pamuklu açık renk kaftan giyin, UV korumalı güneş gözlüğü ve UV korumalı ya da geniş, boşluksuz bir şapka takın, mutlaka gölgede oturun. Denizde yüzerken de şapkanızı takın. Her iki saatte bir güneş kreminizi yenileyin.
  • Yaz mevsiminde ofiste çalışıyorsanız özellikle cam kenarı ve direkt güneş alan bir ofis ise sabah 9-10 saatleri arasında güneş kreminizi uygulayın. Öğlen yemeklerinde dışarıda olacaksanız çıkmadan önce güneş kreminizi yenileyin.
  • Yaz aylarında sahada çalışıyorsanız yani direkt güneş altında uzun saatler çalışıyorsanız, retinoid ve kimyasal peeliglere yaz mevsiminde ara verebilirsiniz ya da haftada bir en düşük oranlı ürünleri kullanabilirsiniz. Bunu siz gözlemleyip farklı varyasyonlar halinde şekillendirebilirsiniz. Yine güneş kremi, güneş gözlüğü, şapka kullanımına dikkat etmeniz çok faydalı olacaktır.

İşin özü; UV ışınlarını kontrol etmek ve doğru oranda, doğru şekilde güneş kremi uygulamak ve her açıdan koruma sağlamak. Bunları gerçekleştirebilirseniz bütün aktif içerikli ürünleri kullanabilirsiniz.

Hiçbir üründen feragat etmek zorunda değilsiniz ancak protokollere uymak çok önemli, aksi takdirde yaptığınız bakım ya da tedavi boşa gidebilir. Hatta daha kötü sonuçlar bile doğurabilir. Bunun en yaygın örneği, leke oluşumudur.

Kış aylarında, hava kapalı, soğuk ya da yağmurluyken UV olmadığını düşünmeyin, UV tüm hava koşullarında ve her mevsimde hatta güneşin doğuşundan batışına kadar oluyor. O yüzden en güvenlisi her gün uygulamadan UV kontrolü yapmak ve bulunduğunuz ortama göre güneş kreminizi sürmek olacaktır.

Okuduğunuz için teşekkür ederim,

Sevgiler