Facial Massage Techniques
A person receiving a relaxing facial massage with 3D roller

Masaj Yaparken Yağ Kullanmak: Mitler ve Gerçekler

Yüz yogasıyla ilgili yerli ve yabancı paylaşımlar genellikle yüz masajını ve yüz yogasını yağlarla yapmamız gerektiğini öneriyor. Ancak bu yanlış bilgi, cilt bakımı konusunda bilinçsiz olan herkesin maksimum etkiyi alamamasına veya cilt problemleriyle karşılaşmasına neden olabiliyor.

Yağlı ya da akneye yatkın bir cildiniz varsa ekstra yağa ihtiyaç duyulmayabilir çünkü bu cilt tiplerinde fazla yağ üretimini dengelemek ya da baskılamak istenirken cilde yeniden yağ sürülmesi durumunda eğer akne varsa ciltteki yağ oranını yükseltebilir. Bu nedenle “masaj yaparken yağ kullanılması şarttır” diye bir şey yoktur. Cildinize en uygun serum, losyon, krem ya da essence vb. ürünler de cilt masajı yapılabilir.

Mit, “yağ kullanmak şarttır”

Gerçek, “yağ kullanmak şart değildir”

Cildinize Uygun Bakım Ürünleriyle Masaj Yapabilirsiniz

Yüz temizleme: Yüzümü yıkarken yüz yıkama ürünümü elimle ya da silikon yüz temizleme cihazı kullanarak cildime 1 dakika kadar masaj yapıyorum. Cihazlar genellikle 1-2 dakika boyunca çalışıp otomatik olarak kapanarak daha pratik bir kullanım sağlıyor ve ekstra masaj özelliğinden faydalanmamı sağlıyor. Yüz egzersizi, masaj ve cilt bakımımı bir arada nasıl yaptığımı burada göstermiştim.

Nemlendirme ve bakım adımları: Daha sonra serum, losyon, krem, essence vb. cildime uygun olan ürünlerimi sürüyorum. Ürünler emilene kadar ya ellerimle ya da 3d roller masaj aletimle ya da Foreo cihazlarımla (IRIS, UFO 2, LUNA 4 PLUS) yüzüme kısa bir masaj yapıyorum. Ürünler emildikten sonra masaja devam etmek istersem biraz daha ürün ekliyorum ve aynı şekilde devam ediyorum.

Masaj yaparken cildimin aşırı kaygan ya da kuru olmamasını tercih ediyorum, bu yüzden günlük kullandığım ürünleri tam istediğim kıvamda seçiyorum.

Doğrusu şu ki; tercihinizi cildinize neyin iyi geldiğini tespit ettikten sonra istediğiniz şekilde yapabilirsiniz.

Önemli olan; cildinize neyin iyi geldiği ve neyin uygun olduğu

Yani, “yağ kullanmak şart değildir”, masajınızı cildinize uygun ürünleri kullanarak da yapabilirsiniz, daha kolay ve keyifli geliyorsa yağla da yapabilirsiniz.

Yağlarla anlaşan bir cildiniz varsa ve yağ kullanmayı seviyorsanız eğer cildinize uygunsa kuşburnu çekirdeği, üzüm çekirdeği vb. sabit yağlar kullanılabilir. Yağlarla ilgili benim tercihim hazır, güvenli oranlarda ve ortamlarda üretilen ürünler oluyor.

Sevdiğim Markalar

Abtira – Tilia Skin Food – Homemade Aromaterapi – Evolvy Cosmolab – OTC İstanbul – Miseca – Kudra Cilt Besinleri – Zade Vital – Doğalika – Helenas Herb – Simya Evi – Zetyinburnu Tıbbi Bitkiler Bahçesi – Purneva

Markaların instagram hesaplarını, instagram paylaşımımda bulabilirsiniz.

Okuduğunuz için teşekkür ederim,

Sevgiler