cilt bakımında kağıt maske kullanmak
kağıt-maske

Kağıt Maskeler: Neden Kullanmıyorum?

Cilt bakım rutinim için kullandığım ürünleri belirlerken ölçütüm öncelikle ürünlerin içerikleri ve işlevleri oluyor. Bazı ürünlerin içeriğini ve işlevini etkili bulsam da çeşitli sebeplerle kullanmayı tercih etmiyorum.

Örneğin, göz çevrem için ayrıca göz kremi kullanmıyorum. Bunun yerine, eğer göz çevremin ihtiyacına ve hassasiyetine uygunsa yüz ürünlerimi göz çevrem için kullanmayı tercih ediyorum. Neden göz çevresi kremi kullanmadığımı ve yüz ürünlerini göz çevrem için nasıl kullandığımı önceki yazılarımda detaylı bir şekilde anlatmıştım.

Cilt bakım rutinimde kullanmadığım bir başka ürün de kağıt maske:)

Kağıt maskeleri neden kullanmıyorum ve maske olarak hangi ürünleri kullanıyorum?

İlk olarak maskenin ne olduğuna bir bakalım:)

Maske Nedir?

Maske, formülünde bulunan aktif ve/veya inaktif maddelerin ciltten daha iyi emilmesine yardımcı olur. Formüldeki maddelerin moleküler yapılarına ve susever-yağsever olup olmamasına bağlı olarak emilme gerçekleşir ya da emilme olmaz ama maske bariyer görevi yaptığından cilt daha nemli ve sağlıklı görünebilir, hissedilebilir.

Neden Kullanmıyorum?

Çevreye zararlı, bütçeye zararlı, olmazsa olmaz değil.

Çevreye zararlı: Paketi ayrı içindeki maske ayrı fazlasıyla atık oluşturuyor. Sıfır atık yaşayan biri değilim ama sürdürülebilir bir çevre için elimden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyorum.

Bütçeye zararlı: Tek kullanımlık bir ürün için minimum 5 TL dahi vermek fiyat-performans açısından bana pek mantıklı gelmiyor.

Temel cilt bakımı için şart değil: Kağıt maske kozmetik bir üründür ve kullanımı keyfidir.

Alternatif Olarak Neler Kullanılabilir?

Kağıt maske fayda sağlayan bir üründür ancak bu faydayı, içeriği benzer ve aynı zamanda emolyent ve/veya oklüzif yapıda bir ürünle de sağlayabiliriz. “Uyku maskesi”, “sleeping mask”, “nem maskesi” gibi isimlerle satılan birçok ürün var.

Gözümüze çok basit gelen ürünler yapıları ve formülleri gereği aslında çok güzel bariyer/maske (emolyent/oklüzif) ürünü olabilirler.

Biraz meşakkatli bir alternatifse serum/essense/losyon vb. ürünleri sürüp üstüne gazlı bez ya da tülbent örtüp beklemek olabilir.

Maske Olarak Kullandığım Örnek Ürünler

Ben genellikle yapıları ve formülleri gereği bariyer/maske (emolyent/oklüzif) görevi görebilecek olan ürünleri tercih ediyorum.

En sevdiğim ürünler ve işlevleri;

Cerave Cream: Nemlendirici bazlı ve cilde seramidlerle destek oluyor.

Bepanthol Sensidaily: Nem bazlı, cilde niacinamide, panthenol, prebiyotik, doğal lipidlerle destek oluyor.

La Roche Posay Cicaplast Baume B5: Nem bazlı, cilde madecassoid ve panthenolle destek oluyor.

Hametol: Cilde daha çok doğal lipidlerle ve panthenolle destek oluyor.

Bu ürünlerin her biri farklı içerik ve formülasyonuyla cildime hem bakım yapıyor hem bariyer görevi görüyor.

Son olarak her zaman olduğu gibi yine belirtmek isterim; herkesin kendi cilt tipine, yaşına ve bulunduğu coğrafi koşullara göre ürün seçmesi en doğrusudur.

Okuduğunuz için teşekkür ederim,

Sevgiler

*DISCLAIMER (SORUMLULUK REDDİ)

Bu yazıdaki içeriğin teşhis, tedavi ya da tıbbi tavsiye sağlaması amaçlanmamıştır. Yalnızca bilgi amaçlıdır. Herhangi bir tıbbi, sağlıkla ilgili teşhis ve/veya tedavi seçeneği için lütfen bireysel olarak ilgili doktora/sağlık uzmanına danışınız. Bu yazıdaki belirli ürünler hakkında yapılan açıklamalar hastalığı teşhis etmek, tedavi etmek, iyileştirmek ya da önlemek amaçlı değildir.